
2025
Helyi és regionális konfliktusok tapasztalatai a hírszerző és felderítő szakmában
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2025. május 28.
Helyszín: Stefánia Palota - Honvéd Kulturális Központ
További információk
A KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa és a Felderítők Társasága Egyesület 2025. május 28-án tudományos-szakmai konferenciát rendezett „Helyi és regionális konfliktusok tapasztalatai a hírszerző és felderítő szakmában" címmel a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban. A konferencián hallgatóságként a Polgári Nemzetbiztonsági Szolgálatok Tudományos és Innovációs Fóruma tagjai is részt vettek. A konferencia során az előadók a helyi és regionális összefüggések alapján elemezték a katonai nemzetbiztonsági szempontból általuk fontosnak tartott tapasztalatokat, rávilágítottak az okokra és okozatokra, illetve megfogalmazták és levonták – az elkövetett szakmai természetű hibák alapján – a tanulságokat. A konferenciát Dr. Kenedli Tamás ezredes, a KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanács titkára nyitotta meg, majd Szabó Károly vezérőrnagy, a KNBSZ főigazgató-helyettese köszöntötte a jelenlévőket. Az első panelben az előadók az orosz-ukrán konfliktusban tapasztaltakat elemezték, majd a második panelban a világ további sajátságos gócpontjait taglalták – úgymint a Száhel-övezet és a palesztin-izraeli konfliktus. A konferenciát Gyenes István ny. dandártábornok, a Felderítők Társasága Egyesület alelnöke zárta.
Kibertéri műveletek és ellenállóképesség. Kutatás és ami mögötte van
könyvbemutató
Dátum: 2025. április 14.
Helyszín: KNBSZ
További információk
2025. április 14-én rövid, mégis rendhagyó könyvbemutató került megrendezésre a Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa szervezésében „Kibertéri műveletek és ellenállóképesség. Kutatás és ami mögötte van." címmel. A bemutató során Tajti Norbert vezérőrnagy KNBSZ főigazgató, Dr. Kenedli Tamás ezredes, valamint Dr. Farkas Ádám alezredes rövid előadásaik után egy panelbeszélgetés keretein belül válaszoltak a résztvevők kérdéseire. A rendezvényt Dr. Kenedli Tamás ezredes nyitotta meg a KNBSZ Költségvetési Kutatóhely szerepe, illetve a Kibertéri műveletek és ellenállóképesség című könyv megjelenéséhez vezető út bemutatásával. Dr. Farkas Ádám alezredes előadásának fő témái a kutatás jogi alprojektjének eredményei, tapasztalatai, illetve jövőbeli hatásai voltak.
A könyv elérhető itt PDF formátumban.
Mezei József: Kémelhárítás Magyarországon 1975-1985
könyvbemutató
Dátum: 2025. március 25.
Helyszín: Stefánia Palota - Honvéd Kulturális Központ
További információk
A Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa szervezésében 2025. március 25-én a Stefánia Palota Zrínyi Miklós Teremben került megrendezésre Dr. Mezei József: Kémelhárítás Magyarországon 1975-1985. szakmai könyvének bemutatása. Dr. Kenedli Tamás ezredes a KNBSZ Tudományos Tanács titkára megnyitójában köszöntötte a megjelent vendégeinket, majd röviden ismertette a kutatóhely tevékenységét, hangsúlyozva annak hazai tudományos életben betöltött szerepét. Bemutatta a kötet szerzőjét, Dr. Mezei József nb. alezredest a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetbiztonsági Intézet, Polgári Nemzetbiztonsági Tanszék egyetemi adjunktusát, az Alkotmányvédelmi Hivatal munkatársát, aki számos más témakör mellett a BM III. Főcsoportfőnökség kémelhárító tevékenységének kutatásával foglalkozik. Dr. Kenedli Tamás ezredes megnyitójában kiemelte, hogy rendkívül fontosnak gondolja ennek a kötetnek a megjelenését a katonai nemzetbiztonsággal foglalkozó szakemberek számára is. Köszöntötte a meghívott előadókat, Dr. Papp István történészt, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára Tudományos Főosztálya vezetőjét, valamint Dr. Szűcs György ny. nb. ezredest, nemzetbiztonsági szakértőt, akit egyúttal felkért a kötet bemutatására. Dr. Szűcs György ny. nb. ezredes baráti, kötetlen előadás keretei között bemutatta a könyvet, beleszőve saját személyes műveleti tapasztalatait. Papp István referátumában a könyv által feldolgozott időszak történelmi hátterét vázolta fel, egyben megerősítette a szerző által választott kutatási időtáv indokoltságát. A nagy érdeklődést az is bizonyítja, hogy a könyvbemutatón a Polgári Nemzetbiztonsági Szolgálatok, a Felderítők Társasága Egyesület, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az Információs Hivatal és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat állományából is jelentek meg résztvevők. A könyvbemutató Dr. Kenedli Tamás moderálásával, az általa felvetett kérdések megvitatásával, baráti hangvételű pódiumbeszélgetéssel zárult.
Ügynökdossziék tapasztalatai egy történész szemével
előadássorozat
Dátum: 2025.
Helyszín: KNBSZ
További információk
2025-ben is folytattuk Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa szervezésében az „Ügynökdossziék tapasztalatai egy történész szemével" című előadássorozatunkat. A rendezvény célja a műveleti állomány szakmatörténeti ismereteinek szélesítése, azoknak a jelenlegi napi gyakorlati munkával történő összevetése, a levonható tapasztalatok és következtetések hasznosítása.
A rendezvénysorozat programjai:
5. előadás: 2025. március 20. - A bradfordi szövőmester. A BM II/3. (Hírszerző) Osztály legmegbízhatatlanabb angliai ügynöke 1957-1959.
6-7. előadás: 2025. október 16. - Az utolsó előtti felvonás. A washingtoni rezidentúra operatív helyzete 1984-1987.;
Az utolsó felvonás. A washingtoni rezidentúra operatív helyzete 1987-1990.
8. előadás: 2025. december 11. - A veszélyes látogató. A londoni követség kalandos életű orvosának elvetélt megközelítési kísérlete.
Az orosz-ukrán háború haditengerészeti tapasztalatai
műhelybeszélgetés
Dátum: 2025. február 19.
Helyszín: KNBSZ
További információk
2025. február 19-én baráti, kötetlen beszélgetésnek adott helyet a KNBSZ. A Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa szervezésében megrendezett „Dávid harca Góliáttal? Az orosz-ukrán háború haditengerészeti tapasztalatai” című műhelybeszélgetés vitaindító előadását Dr. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Köszszolgálati Egyetem egyetemi docense tartotta. Olyan témákat érintett, mint a két ország geopolitikai helyzete és haditengerészeti eszközrendszerei; drónok, robotrepülőgépek és a haditengerészet; kis- és közepes hatótávolságú rakéták és a haditengerészet. Az előadást követően érdekes és lényeges kérdésekre adott választ az előadó.
Jobbágy Domokos: Az ő foglyuk voltam
könyvbemutató
Dátum: 2025. január 30.
Helyszín: KNBSZ
További információk
A KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa az idei évben megkezdte programsorozatát, amelynek keretében 2025. január 30-án sikeresen lezajlott Jobbágy Domokos: Az ő foglyuk voltam című könyv bemutatója. A rendezvény lehetőséget biztosított arra, hogy a KNBSZ szakmai állománya megismerje a szakmatörténethez kötődő korábbi történelmi időszak történészek által feltárt nemzetbiztonsági szempontból jelentős eseményeit. A jelenlévőket Dr. Kenedli Tamás ezredes, a Tudományos Tanács titkára köszöntötte. Ezt követően Dr. Tömösváry Zsigmond ny. dandártábornok, a Felderítők Társasága Egyesület elnöke, Prof. Dr. Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója, a kötet lektora, valamint Dr. Dávid Ferenc, a kézirat sajtó alá rendezője a könyv megszületésével kapcsolatban – kötetlen beszélgetés keretében – érdekes információkat, személyes tapasztalatokat osztott meg a jelenlévőkkel.
2024
INNOVATÍV MÓDSZEREK A NEMZETBIZTONSÁG SZOLGÁLATÁBAN
szakmai-tudományos konferencia
Dátum: 2024. november 14.
Helyszín: Stefánia Palota - Honvéd Kulturális Központ
További információk
A rendezvényen a katonai és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok kutató-fejlesztő munkatársai mutatták be a kutatási projektek végrehajtása során elért eredményeket. Egymás innovációs területének megismerése révén betekintést kaptak a társszolgálatok az aktuális fejlesztések állapotáról, illetve lehetőség nyílt a tudás és tapasztalat megosztására mesterséges intelligencia, kibervédelem, technikai adatszerzés és szoftverrádió technológia területén. A szakmai-tudományos konferencia egyebek mellett kapcsolódott a KNBSZ által megvalósítás alatt lévő Tématerületi Kiválósági Program 2021 pályázathoz, a program során elért tudományos eredmények szélesebb körben történő megosztásához.
A konferenciáról készült részletes beszámoló – Talián István ezredes és Dr. Kenedli Tamás ezredes urak tollából – a Szakmai Szemle 2024. évi 3-4. lapszámában olvasható.
KATONAI KIBERTÉR 2024
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2024. október 10.
Helyszín: Stefánia Palota - Honvéd Kulturális Központ
További információk
A KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa 2024. október 10-én a Stefánia Palotában tudományos-szakmai konferenciát szervezett „Katonai Kibertér 2024" címmel. A konferencia célja volt olyan tudományos-szakmai fórum biztosítása, amelynek keretében a katonai kiberbiztonság és az ahhoz közvetlenül csatlakozó területeken dolgozó szakemberek, kutatók meg tudják osztani a katonai kibertér aktuális kérdéseivel kapcsolatos tapasztalataikat, legújabb eredményeiket. A konferenciát megtisztelte jelenlétével – védnökként –, illetve köszöntő beszédet tartott Barthel-Rúzsa Zsolt, a katonai nemzetbiztonság irányításáért felelős államtitkár, Oroszi Zsolt vezérőrnagy, főigazgatóhelyettes, a TT ügyvivő elnöke illetve – előadóként – Prof. Dr. Kovács László vezérőrnagy, az NKE tudományos rektorhelyettese. A konferencián képviseltette magát többek között a Magyar Honvédség Kiberműveleti Parancsnokság és a Kiber- és Információs Műveleti Központ, illetve a Nemzeti Kibervédelmi Intézet, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. Az előadások napjaink biztonsági hátterére fókuszáltan a kibertér kihívásaira történő felkészülés, a kiberműveleti tevékenységek végrehajtása, a fenyegetettségi információk hatékony feldolgozása területein elemezték, illetve ismertették az aktualitásokat tudományos szemlélettel, hangsúlyozva a jelenleg gyökeres átalakuláson átmenő szabályozási rendszert is.
A nemzetbiztonsági szolgálatok kihívásai a 21. században
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2024. szeptember 19.
Helyszín: KNBSZ
További információk
A KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanács 2024. szeptember 19-én tudományos-szakmai konferenciát szervezett „A nemzetbiztonsági szolgálatok kihívásai a 21. században" címmel. A rendezvény célja volt a nemzetbiztonsági rendszerben Magyarországon az elmúlt években (a 21. században) fellépő és az előre látható, kizárólag szakmai kihívások felfedése, áttekintése, illetve megoldási javaslatok megvizsgálása. A nemzetbiztonsági rendszert alkotó nemzetbiztonsági szolgálatok között – a közös célok elérése érdekében – együttes gondolkodás elindítása annak érdekében, hogy kezelni tudják a fellépő szakmai kihívásokat. A védnöki köszöntő során Barthel-Rúzsa Zsolt, a katonai nemzetbiztonság irányításáért felelős államtitkár ismertette a megrendelő által támasztott követelményeket, majd Tajti Norbert vezérőrnagy elemezte a KNBSZ-nél jelentkező 21. századi szakmai kihívásokat és azok kezelését. A rendezvényre elfogadták meghívásunkat a társ nemzetbiztonsági szolgálatok főigazgató-helyettesei, akik áttekintést adtak a saját szervezetükkel szemben jelentkező új típusú szakmai nehézségekről.
KATONAI NEMZETBIZTONSÁG III. - DOKTORANDUSZ KONFERENCIA 2024
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2024. június 7.
Helyszín: KNBSZ
További információk
Kovács Tamás: A magyar kémelhárítás a II. Világháború idején
könyvbemutató
Dátum: 2024. április 26.
Helyszín: Stefánia Palota - Honvéd Kulturális Központ
További információk
2024. április 26-án a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban Dr. Kenedli Tamás ezredes, a KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsának titkára nyitotta meg a pódiumbeszélgetéssel egybekötött könyvbemutatót, és szólt a Tanács gondozásában elkészült 239 oldalas tanulmányról, illetve mutatta be annak szerzőjét. Dr. habil Kovács Tamás egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészetelméleti és -történeti Tanszékének vezetője közel három évtizede kutat és publikál – változatos témákban –, fő kutatási területeként az államvédelem és rendészet kérdéskörében. „A történelem az élet tanítómestere, s jó lenne, ha minél többet tanulnánk belőle" – mondta „A magyar kémelhárítás a II. világháború idején" című könyv bemutatóján a szerző, Dr. Kovács Tamás. A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) kiadásában megjelent tudományos munka hiánypótló műve a hírszerzés és kémelhárítás szakmatörténetének, ám ennél jóval több: olvasmányos, izgalmas betekintés XX. századi történelmünk egyik drámai korszakába. Az elsősorban nemzetbiztonsági szakember számára készült mű azonban túllépve eredeti célján a történészek, illetve a XX. századi történelmünk iránt érdeklődők számára szintén hasznos és izgalmas olvasmány. A második világháború magyar szempontból kulcsfontosságú eseményeiről (például a sikertelen kiugrási kísérletről) olyan háttérinformációkkal szolgál, amelyek ismeretében sokkal jobban (újra)értelmezhetőek a 80 évvel ezelőtti történések. Különösen Magyarország nemzetközi szerepének megértése, reális értékelése tekintetében. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével a Polgári Nemzetbiztonsági Szolgálatok Tudományos Innovációs Fóruma képviseletében Hellebrandt László nb. dandártábornok (IH) és Németh Attila nb. dandártábornok (NBSZ), illetve a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részéről Dr. habil. Boda József ny. nb. vezérőrnagy és Dr. Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, valamint a KNBSZ részéről Hajdú György dandártábornok. A könyvbemutatón részt vettek többek között a Polgári Nemzetbiztonsági Szolgálatok Tudományos Innovációs Fóruma képviseletében az Információs Hivataltól, az Alkotmányvédelmi Hivataltól és a Nemzeti Információs Központtól megjelent érdeklődők, illetve a Felderítők Társasága Egyesület tagjai is. Nagy számban voltak érdeklődők az elhárító területről, illetve a Felsővezetői Nemzetbiztonsági Tanfolyam hallgatói részéről. Az NKE polgári nemzetbiztonsági alapképzés másodéves hallgatói tanóra keretében vettek részt az eseményen.
A tudományos kutatás hatékonyságának növelése
tudományos-szakmai workshop
Dátum: 2024. március 22.
Helyszín: KNBSZ
További információk
A KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa 2024. március 22-én között tudományos-szakmai workshop-ot szervezett „A tudományos kutatás hatékonyságának növelése" címmel. A konferencia célja volt lehetőséget biztosítani a Tudományos Tanács tagjainak, a doktoranduszoknak és a tudományos-szakmai folyóirataink szerkesztőbizottsági tagjainak arra vonatkozóan, hogy megismerjenek olyan tudományos kutatásmódszertanokat, amelyek segítségével könnyebben tudnak magas minőségű publikációkat készíteni, akár nemzetközi színtéren is, és az elkészült publikációkat megfelelően tudják rögzíteni a Magyar Tudományos Művek Tárában. A rendezvény előadóinak többsége a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakértője volt, Prof. Dr. Demeter Márton egyetemi tanár, a Tudománystratégiai Iroda vezetője, Mészáros Zoltán, az Egyetemi Könyvtár főigazgatója, Margit István, az Egyetemi Könyvtár Digitalizálási és Tartalomszolgáltatási Osztály könyvtárosa, intézményi MTMT adminisztrátor személyében, továbbá előadást tartott Áts József, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ MTMT Osztály vezetője is.
Ügynökdossziék tapasztalatai egy történész szemével
előadássorozat
Dátum: 2024.
Helyszín: KNBSZ
További információk
2024 őszétől előadássorozatot szerveztünk az év második felében, minden hónap utolsó péntekjén „Ügynökdossziék tapasztalatai egy történész szemével" címmel. A rendezvény célja volt a műveleti állomány szakmatörténeti ismereteinek szélesítése, azoknak a jelenlegi napi gyakorlati munkával történő összevetése, a levonható tapasztalatok és következtetések hasznosítása.
A rendezvénysorozat programja:
1. előadás: 2024. szeptember 27. - A futár szerepében: Komáromy István szobrászművész. Tézisek a londoni rezidentúra bukásának időpontjáról.
2.előadás: 2024. október 25. - A bostoni prospektusok. Sikertelen kísérlet egy fiatal villamosmérnök hazacsábítására.
3. előadás: 2024. november 22. - A második ember. Bernát Ernő washingtoni sajtóattasé átállásának története 1967-1974.
4. előadás: 2024. december 13. - A Buenos Airesi-i férfi. Julio Jelinek, a New York-i rezidentúra „legígéretesebb" jelöltje 1961-1967.
2023
Katonai Kibertér 2023
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2023. október 26.
Helyszín: Stefánia Palota - Honvéd Kulturális Központ
További információk
A KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa 2023. október 26-án a Stefánia Palotában tudományos-szakmai konferenciát szervezett „Katonai Kibertér 2023" címmel. A konferenciát megtisztelte jelenlétével – védnökként –, illetve köszöntő beszédet tartott Barthel-Rúzsa Zsolt, a katonai nemzetbiztonság irányításáért felelős államtitkár. A rendezvényen képviseltette magát többek között a Honvéd Vezérkar és a Magyar Honvédség, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet, valamint a NATO Híradó és Információs Akadémia. Érkeztek vendégek továbbá a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről és a Felderítők Társasága Egyesülettől is. A konferencián elméleti-tudományos és gyakorlati szakemberek egyaránt megosztották gondolataikat a témakörről, de a kibertér jellegéből következő műszaki szemléletű előadások mellett biztonsági, oktatási-képzési és jogi-szabályozási álláspontokat is megismerhetett a hallgatóság. Az eszmecsere értékes jellemzője volt, hogy az előadók egymásra is konstruktívan tudtak reflektálni, a megosztott gondolatok pedig ismételten aláhúzták, hogy az állam kiberteret érintő képességei kulcsfontosságúak úgy a haderőfejlesztés, mint a biztonság tágabb szavatolása tekintetében. A konferenciáról készült részletes beszámoló – Dr. Farkas Ádám őrnagy úr tollából – a Szakmai Szemle 2023. évi 4. lapszámában olvasható.
A Mesterséges Intelligencia elterjedésének átfogó hatásai
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2023. október 4-5.
Helyszín: NKE
További információk
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat vezetésével, a Szolgálat Költségvetési Kutatóhelyének égisze alatt, hat egyetem kutatóinak bevonásával folytatott kutatás eredményeként ismeretterjesztő tanulmánykötet jelent meg „A mesterséges intelligencia és egyéb felforgató technológiák hatásainak átfogó vizsgálata" címmel. A kutatás és a kötet bemutatására tudományos konferenciát rendeztek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Zrínyi Campusán 2023. október 04-05-én. A gondolatébresztő kötet 18 olyan témakört ölel fel, amelyre a mesterséges intelligencia jelenleg hatást gyakorol, az oktatástól az egészségügyön át a pénzügyekig és a munkaerőpiacig, az energiaipartól az emberi együttműködéseken át a jogi és katonai vonatkozásokig. A KNBSZ munkatársai mellett a Budapesti Corvinus Egyetem, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Neumann János Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Széchenyi István Egyetem munkatársai vettek részt a kötet elkészítésében. A Mesterséges Intelligencia (MI) kutatása és alkalmazása az utóbbi években forradalmasította a világot, és egyre inkább része lett mindennapi életünknek. Az MI olyan technológiai terület, amely óriási lehetőségeket rejt magában, ugyanakkor komoly kihívásokat is felvet a társadalom egésze szempontjából. Ennek következtében a nemzetbiztonsági szolgálatok számára is egyre fontosabbá válik a technológia társadalmi hatásainak kutatása. A konferenciát megtisztelte jelenlétével – házigazdaként – Dr. Béres János altábornagy úr képviseletében Oroszi Zsolt vezérőrnagy, főigazgatóhelyettes, a TT ügyvivő elnöke illetve – kiemelt vendégként – Prof. Dr. Keszey Tamara (Budapesti Corvinus Egyetem kutatási rektorhelyettese), Dr. Báldy Péter (ELTE Állam- és Jogtudományi Kar Jogi Továbbképző Intézet igazgatóhelyettese, a kötet szakmai lektora), Prof. Dr. Kovács László dandártábornok (NKE tudományos rektorhelyettese), Prof. Dr. Kis-Benedek József ny. ezredes és Prof. Dr. Ropolyi László, valamint Érdi-Krausz Gábor, az MI Koalíció Technológiai és biztonság Munkacsoport vezetője. Résztvevők voltak többek között a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség állományából, a Polgári Nemzetbiztonsági Szolgálatok Tudományos Innovációs Fóruma képviseletében az Információs Hivataltól, az Alkotmányvédelmi Hivataltól és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálattól, a NATO Erőket Integráló Elem állományából, illetve a Felderítők Társasága Egyesülettől. Érkeztek vendégek számos felsőoktatási intézményből, az MI Koalíciótól, a Magyar Projektmenedzsment Szövetségtől, az Oktatási Hivataltól, a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól, az Innobyte Kft-től, a HungaroControltól, az e-Corvina Kft-től.
Bosznia-Hercegovina, a mesélő emberek földjén
könyvbemutató
Dátum: 2023. június 16.
Helyszín: KNBSZ
További információk
2023. június 16-án Budapesti helyszínen megismételt könyvbemutatónak adott otthont a Szolgálat. A KNBSZ és a Debreceni Egyetem közötti tudományos együttműködés keretében, 17 fős szerzői munkacsoport és további bedolgozók munkájának eredményeként a KNBSZ Költségvetési Kutatóhely gondozásában 2022-ben elkészült „Bosznia-Hercegovina, a mesélő emberek földje" című kötet, amelynek szakmai bemutatására került sor a Szolgálat (és jogelődjei) egykori és jelenlegi munkatársai számára. Binder Tamás alezredes, a könyv szerkesztője a kötet összeállításakor leszűrt tanulságokat ismertette, mintegy motivációként a hallgatóság sorában szép számmal helyet foglaló fiatalok, a jövő tudományos kutatónemzedéke számára. Kiemelte, hogy egy átfogó, többszerzős kiadvány elkészítéséhez alapfeltétel a felsővezetői támogatás, a szakmai odaadás, a kiadói infrastruktúra megléte, végül – de nem utolsósorban – pedig a bajtársi közösség, ami tartalmas beszélgetések, megosztott élményanyagok, megküldött fényképek révén egyaránt megnyilvánult.
A könyv elérhető itt PDF formátumban.
Utazás a mesélő emberek földjén
könyvbemutató
Dátum: 2023. május 5.
Helyszín: Debrecen
További információk
Átfogó, hiánypótló, különféle tudományterületeket felölelő közös kötetben mutatja be Bosznia-Hercegovina történelmi és politikai folyamatait, természeti értékeit és geológiai adottságait a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézete és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat. A hiánypótló munkát a térségben missziót teljesítő katonák felkészítésében és az egyetemi oktatásban is használhatják – hangzott el a könyv bemutatóján 2023. május 05-én a Debreceni Egyetemen. A „Bosznia-Hercegovina, a mesélő emberek földje" című, csaknem 300 oldalas könyv részletesen bemutatja a balkáni országot és a laikusok számára is izgalmas olvasmányt kínál. A kötetet tizenhét főből álló szerzői gárda állította össze, közülük nyolcan képviselték a Debreceni Egyetemet. A könyv bemutatóját a Debreceni Egyetemen tartották, ahol elhangzott: olyan közös munka született, amely két eltérő prioritású intézmény munkatársai számára kínált lehetőséget az együttműködésre, a tudományos tapasztalatokat mindkét fél a maga javára fordítva használhatja fel.
A könyv elérhető itt PDF formátumban.
Katonai Nemzetbiztonság II. – Doktorandusz konferencia 2023
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2023. április 26.
Helyszín: KNBSZ
További információk
A KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa 2023. április 26-án tudományos-szakmai konferenciát szervezett „Katonai Nemzetbiztonság II. – Doktorandusz konferencia 2023" címmel. A konferencia szervezői célként tűzték ki, hogy – a tavaly hagyományteremtő jelleggel útnak indított rendezvénysorozat alkalmával – lehetőséget biztosítsanak a PhD fokozat megszerzése előtt álló kollégáknak a bemutatkozásra, saját témájuk ismertetésére, a felmerülő kutatási kérdések és problémák megvitatására, valamint a szakemberek visszajelzéseinek meghallgatására és azok beépítésére a kutatásaikba. A rendezvényen Dr. habil. Szelei Ildikó alezredes, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Hadtudományi Doktori Iskola titkára tartott nyitó előadást „A sikeres doktori védéshez vezető út" címmel. Ezt követően a doktoranduszok számoltak be a kutatásaik aktuális helyzetéről, az addig elért eredményeikről. Az előadások fókuszában olyan témák szerepeltek, mint az MI felhasználásának lehetőségei a korszerű nemzetbiztonsági szolgálatok tevékenységében, a LAWFARE jelentősége, a katonai kiberműveletek hatása a személyes adatokra, vagy a modern hajókhoz alkalmazott fedélzeti kiberbiztonsági megoldás.
Tanuljunk az MI-ről és hatásairól
előadássorozat
Dátum: 2023
Helyszín: KNBSZ
További információk
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnál a Mesterséges Intelligencia technológiák meghonosítása jelenleg zajlik, illetve jövőbeni szakmai feladatként jelentkezik. Erre tekintettel előadássorozatot szerveztünk az év első felében „Tanuljunk az MI-ről és hatásairól" címmel annak érdekében, hogy elősegítsük az ezekről a folyamatokról történő gondolkodást. „A Mesterséges Intelligencia elterjedése hatásainak átfogó vizsgálata" című hároméves (2021. január 01-jétől 2023. december 31-ig), multidiszciplináris kutatás Hatáskutató Munkacsoport tagjai a KNBSZ szempontjából kiemelkedő relevanciával bíró témák kapcsán hat hónapon keresztül előadássorozat keretében számoltak be kutatásaik aktuális helyzetéről, illetve megtörtént az elért eredmények megosztása, közös feldolgozása.
Előadások:
2023. január 27. - dr. Balogh Zsolt György: Az AI rendszerek ellenőrzése, felügyelete és monitorozása
2023. február 24. - Dr. Csáki Csaba: Az MI ökoszisztéma
2023. március 31. - Dr. habil. Trautmann László: A mesterséges intelligencia és a munka politikai gazdaságtana
2023. május 05. - Dr. Kökény László – Dr. Miskolczi Márk: M.I.-t hoz a jövő? - munkaerőpiaci változások a személyközlekedés terén
2023. június 07. - Ambrus Éva: A mesterséges intelligencia a hadviselésben
2023. június 23. - Fehér András alezredes: Új technológiák, új hadművészet, új morál - új védelmi kihívások a hibrid hidegháborúban
2022
Indiai álmok
könyvbemutató
Dátum: 2022. december 2.
Helyszín: KNBSZ
További információk
2022. december 2-án a Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa szervezésében könyvbemutatónak adott otthont a KNBSZ. A sok tekintetben formabontó rendezvény a Heiszmann György nyugalmazott ezredes és felesége, Dr. Paróczay Klára nyugalmazott orvos alezredes által jegyzett, a KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanács gondozásában 2021-ben megjelent „Indiai álmok" című könyv bemutatását-népszerűsítését szolgálta a KNBSZ állománya körében. A kiadvány hazánk 1991 és 1995 között Delhiben akkreditált katonai és légügyi attaséja, valamint családja kalandos mindennapjaiba, és nem utolsó sorban a katonadiplomáciai szolgálat örömeibe és kihívásaiba nyújt bepillantást. A könyvbemutató résztvevői között a diplomáciai szolgálatra készülő kollégák mellett – a szervezők nagy örömére – szép számmal előfordultak olyanok is, akiket „csupán" az egzotikus ország, idegen kultúra megismerésének vágya irányított a rendezvény felé.
Katonai Kibertér 2022
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2022. október 4.
Helyszín: Stefánia Palota - Honvéd Kulturális Központ
További információk
A KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa 2022. október 04-én a Stefánia Palotában tudományos-szakmai konferenciát szervezett „Katonai kibertér 2022" címmel. A rendezvény célja volt a témában jártas szakértők, előadók tudására alapozva a katonai kibertér időszerű kérdéseinek áttekintése, a várható kihívások azonosítása, megoldások nagybani körvonalazása, kapcsolódva az Európai Kiberbiztonsági Hónap logikai vonalához, illetve az aktuális haderőfejlesztési irányokhoz. A konferenciáról készült részletes beszámoló – Dr. Magyar Sándor ezredes úr tollából – a Szakmai Szemle 2022. évi 4. lapszámában olvasható.
Rádióelektronikai felderítés (múlt-jelen-jövő)
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2022. május 24.
Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
További információk
Napjainkban a globalizáció és az információs társadalom soha nem látott mértékű kihívásai és a távközlési technológia rendkívüli mértékben felgyorsult fejlődése is hozzájárultak ahhoz, hogy a korszerű felderítési nemek közül egyre fontosabb szerepet kap a technikai adatszerzés. Éppen ez az a felderítési nem, amelyik képességei révén, a mai korszerű hadviselés viszonyai közepette képes valós idejű információk megszerzésére és a döntéselőkészítőkhöz, illetve a döntéshozókhoz történő haladéktalan továbbítására. Ezért is gondoltak arra a szervezők, hogy 2022-ben célszerű lenne egy konferencián megemlékezni az önálló magyar rádióelektronikai felderítésről, amely éppen abban az esztendőben ünnepelte létrehozásának 75. évfordulóját. Így került sor 2022. május 24-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kápolnájában a „Rádióelektronikai felderítés (múlt-jelen-jövő)” című tudományos-szakmai konferencia megrendezésére. A meghívott vendégek közül rendezvényünket megtisztelte jelenlétével Koronczai Géza vezérőrnagy, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgató helyettese, Széles Ernő ny. dandártábornok, a MATASZ elnöke, Dr. Nagy Gábor ny. ezredes, a Békefenntartók Bajtársi Egyesület alelnöke, Dr. Boda József ny. nb. vezérőrnagy, a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége Tanácsadó Testületének elnöke, Prof. Dr. Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, a BM oktatási főszemlélője, valamint Morber Ferenc ny. altábornagy és Madarász Károly ny. altábornagy, a Katonai Felderítő Hivatal korábbi főigazgatói.
Katonai Nemzetbiztonság I. – Doktorandusz konferencia 2022
tudományos-szakmai konferencia
Dátum: 2022. május 18.
Helyszín: KNBSZ
További információk
A KNBSZ Költségvetési Kutatóhely Tudományos Tanácsa 2022. május 18-án hagyományteremtő jelleggel tudományos-szakmai konferenciát szervezett „Katonai Nemzetbiztonság I. – Doktorandusz konferencia 2022" címmel. A konferencia szervezői célként tűzték ki, hogy lehetőséget biztosítsanak a PhD fokozat megszerzése előtt álló kollégáknak a bemutatkozásra, saját témájuk ismertetésére, a felmerülő kutatási kérdések és problémák megvitatására, valamint a szakemberek visszajelzéseinek meghallgatására és azok beépítésére a kutatásaikba. A nyitó módszertani előadást Dr. Gőcze István címzetes egyetemi tanár (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) tartotta „Utazás a disszertáció körül" címmel. Ezt követően a doktoranduszok számoltak be a kutatásaik aktuális helyzetéről, az addig elért eredményeikről. Az előadások fókuszában olyan témák szerepeltek, mint az alapvető jogok korlátozása a katonai hírszerző és elhárító tevékenység során, a koszovói Különleges Törvényszék és Különleges Ügyészség szerepe, az új típusú biztonsági kihívásokra adott jogalkotói válaszok, vagy az egyén non-kinetikus aktivitása a multipoláris térben.