
Kibervédelem
2016-ban a NATO vezetői a kiberteret a szárazföld, a tenger és a levegő mellett műveleti területként (cyber domain) azonosították. A kibertérben zajló akár jó-, akár rosszindulatú folyamatok térben és időben szinte elkülöníthetetlenek egymástól, a folyamatok közötti határvonalak sok esetben összemosódnak, a különböző kibertér-szereplők folyamatosan újabb és újabb kihívást jelentenek a kibertér védelmét ellátó szervezeteknek.
A KNBSZ így nemzetbiztonsági feladatként aktívan részt vesz Magyarország kiberterének katonai védelmében, támogatásában, a kibertéren keresztül érkező fenyegetettségek elhárításában. A kibervédelem tekintetében a KNBSZ eseménykezelési, sérülékenységvizsgálati feladatokat lát el, hatósági felügyeletet biztosít a honvédelmi ágazat számára, valamint együttműködik a Magyar Honvédséggel, illetve egyéb hazai és nemzetközi partnerekkel.
A KNBSZ-nél szolgáló kollégák, az ágazati szereplők és a hazai partnerek szaktudásának naprakészen tartását és az együttműködés fejlesztését szolgálja a kibervédelmi gyakorlatokon történő részvétel lehetőségének biztosítása, a kibervédelmi képzési igények folyamatos keretrendszerű támogatása. A kibervédelmi gyakorlatok során szimulált környezetben, de akár valós infrastruktúra-elemeken, számítógépes munkaállomásokon, szervereken, tűzfalakon és egyéb eszközökön biztosítjuk offenzív, defenzív, valamint forensics feladatok végrehajtását a résztvevőknek. A KNBSZ által koordinált nemzetközi vagy ágazati szinten nemzeti kibervédelmi gyakorlatok összetettségének köszönhetően nemcsak az infrastruktúrát üzemeltető informatikai és kiberbiztonsági szakemberek, hanem a kibertér- események hatásaihoz kapcsolódó jogi, média és stratégiai döntéshozatalban érintett szakemberek számára is gyakorlási és fejlődési lehetőséget tudunk biztosítani. A gyakorlatokon résztvevő munkatársak részére ez által biztosított a szakmai tudás bizonyítása mellett a folyamatos fejlődés lehetősége is.
