TÁJÉKOZTATÁS A GKK 2022-1.1.1. PÁLYÁZATBAN VALÓ RÉSZVÉTELRŐL

Kedvezményezett konzorcium vezető: Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat
Konzorciumi tagok: Envirosense Hungary Kft., Debreceni Egyetem, Auri Consulting Kft., Magyar Telekom Nyrt., GDi Magyarország Kft.
Projekt címe: „Geoinformatikai adatvagyon biztonságos létrehozását, elemzését és disztribúcióját támogató technológiák Kompetencia Központ létrehozása” Program
Szerződött támogatás összege: 5 168 820 310 Ft
Támogatás intenzitása (%-ban): 87,06 %
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2025. 09. 30.
Projekt azonosító száma: 2022-1.1.1-KK-2022-00004
A projekt tartalmának bemutatása:
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat a Konzorciumi Tagok bevonásával Kompetencia Központok létrehozása és fejlesztése program projektjeinek keretében 5.179.605.486 Ft összköltségű tudásalapú Geoinformatikai Kompetencia Központ létrehozását, valamint mesterséges intelligencián, továbbá térinformatikán alapuló kutatásokat és fejlesztéseket kíván megvalósítani.
A célok elérése érdekében az infrastruktúra-fejlesztés keretei között, a KNBSZ központi területén kerül felépítésre és kialakításra az a labor- és kutatói környezet, ahol a Kompetencia Központ irányítása megvalósítható, továbbá megfelelő helyszínt biztosít a térinformatikai technológiák belső helyszínen történő fejlesztésére és tesztelésére. Képiintelligencia-tevékenységet támogató, mesterséges intelligencián alapuló módszerek fejlesztését biztosító technológiák alkalmazására kerül sor, valamint térinformatikai hardver- és szoftverkörnyezet kialakítása valósul meg. Adattovábbítási megoldás kutatására és továbbfejlesztésére kerül sor, amelynek során informatikai hálózatok egyirányú biztonságos összekacsolása a cél, aktív eszközön keresztül. Változásvizsgálati mechanizmusok kidolgozására kerül sor, illetve olyan osztályozási megoldások fejlesztésére, amelyek lehetővé teszik a területek célorientált szűkítését a területhasználat alapján. Gépi tanulási algoritmusokkal támogatott reagáló keretrendszer kutatására és kialakítására kerül sor, amely valós időben képes az ügyfelek sűrűségének változásai alapján konfigurációt változtatni különböző illeszthető felhasználói eseteknek megfelelően, mint például az energiahatékonyság, hálózati elérések optimalizálása. Olyan infrastruktúra kialakítására kerül sor, amely speciális rádiójeleken és mesterséges intelligencián alapuló adatgyűjtési/vizualizációs képességével hatékonyan támogatja a katonai nemzetbiztonság és más hasonló terület (tervezési és irányítási) döntéstámogatási folyamatait.
TÁJÉKOZTATÁS A TKP2021-NVA-24 PÁLYÁZATBAN VALÓ RÉSZVÉTELRŐL

„A mesterséges intelligencia alkalmazásának kutatása a katonai nemzetbiztonsági célú adatszerző, adatfeldolgozó és vizualizációs eljárásokban, és kapcsolódó fejlesztések elvégzése” elnevezésű Tématerületi Kiválósági Programban való részvételről.
A kedvezményezett neve: Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat
A program címe: „A mesterséges intelligencia alkalmazásának kutatása a katonai nemzetbiztonsági célú adatszerző, adatfeldolgozó és vizualizációs eljárásokban, és kapcsolódó fejlesztések elvégzése" Program
Szerződött támogatás összege: 1 969 400 000 Ft
Támogatás célja: 014030 Természettudomány, műszaki kutatás
Támogatás intenzitása (%-ban): 100%
Projekt azonosító száma: TKP2021-NVA-24
Projekt tervezett befejezési dátuma: 2024.12.31.
A projekt tartalmának bemutatása:
A tématerületi kutatás határozott célja, hogy az alkalmazás lehetőségeinek teljes spektrumán – akár alapkutatás keretei között – vizsgálja a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségét a katonai nemzetbiztonsági célú adatszerző, adatfeldolgozó és vizualizációs eljárásokban.
A célok eléréséhez az elemző-értékelő eljárásokat olyan módon szükséges vizsgálni, kutatni, hogy valamennyi releváns tématerület érdemben a program ernyője alá kerüljön. Ezért a tématerületi kutatási program keretei között a következő részterületek kerülnek vizsgálat alá a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségei szempontjából a tématerületi kutatócsoport jól elhatárolható, de együttműködő munkacsoportjaival:
- Adatszerzési és biztonságos továbbítási eljárások területe;
- Elemző-értékelő eljárások területe;
- Vezetői döntéstámogató vizualizációs eljárások;
- Mesterséges intelligencia és kibertér hatása a védelmi-biztonsági szabályozásra.
TÁJÉKOZTATÁS A GINOP 2.2.1. PÁLYÁZATBAN VALÓ RÉSZVÉTELRŐL

Kedvezményezett konzorcium vezető: Antenna Hungária Zrt.
Konzorciumi tagok: Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, 4iG Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Projekt címe: „UAV eszközök felderítésére alkalmas komplex szenzorrendszer kifejlesztése”
Szerződött támogatás összege: 1 990 820 914 Ft
Támogatás intenzitása (%-ban): 71,16 %
A projekt befejezési dátuma: 2021. 08. 31.
Projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2017-00087
A projekt tartalmának bemutatása:
Az Antenna Hungária Zrt. által vezetett konzorcium, 1,9 milliárd forintot meghaladó, vissza nem térítendő támogatást nyert el a „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” című pályázati kiíráson. A közel 2,8 milliárd forint összköltségvetésű beruházás során, a többszörösen összetett kutatótevékenység eredményeként, egy moduláris szenzorrendszer létrehozása valósult meg. A projekt eredményterméke egy kisméretű, pilótanélküli eszközök felderítését, mozgási pályáját meghatározni és követni képes, klasszifikációs képességgel bíró, moduláris felépítésű multiszenzor-rendszer. A fejlesztés célja egy működő műszaki mintarendszer létrehozása volt, amely számos elemében prototípusszintű összetevőkből épül fel, amelyek így önálló termékként is piacképesek lehetnek a jövőben.
TÁJÉKOZTATÁS A KEHOP-5.2.11-16-2017-00140 PÁLYÁZATBAN VALÓ RÉSZVÉTELRŐL

„Napelemes rendszerek telepítése a katonai nemzetbiztonsági szolgálat épületein” című projekt indítása
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat a Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló 238,13 millió Ft beruházási összköltségű projektjében két vidéki településen és egy budapesti helyszínen lévő ingatlanán napelemes rendszer telepítését kívánja megvalósítani.
A támogatott fejlesztés hozzájárul a megújuló energiaforrás-felhasználás növeléséhez és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez, továbbá a megújuló energiafelhasználás társadalmi elfogadottságának, illetve arról való ismeretének növeléséhez, a napenergia-hasznosítás közvetlen előnyeinek bemutatásához.
A fejlesztés célja környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító fotovoltaikus rendszerekkel a fosszilis alapú villamosenergia felhasználásának megújuló energiaforrással való kiváltása, amely hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.
A támogatás intenzitása 100%, így az igényelt támogatási összeg megegyezik a projekt összköltségével.
A projekt eredményeként összesen 406 kW teljesítményű napelemes rendszer telepítése tervezett. A megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség 1766 GJ/év, az üvegházhatást okozó gázok csökkenése 179 tonna/év az élőállított energiamennyiség után. A beruházás eredményeként a fosszilis alapú villamosenergia-igény mintegy felére csökken az érintett objektumok tekintetében. A beruházás tervezett befejezési határideje: 2018. november 30.
TÁJÉKOZTATÁS A KEHOP-5.2.2-16-2016-00004 PÁLYÁZATBAN VALÓ RÉSZVÉTELRŐL

A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat épületeinek energetikai fejlesztése
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat épületeinek épületenergetikai fejlesztését célozza a KEHOP5.2.2 konstrukció keretében elvégzett beruházás. A projekt az NFSI Nemzeti Fejlesztési és Stratégiai Intézet Nonprofit Kft. által vezetett konzorciumi formában valósult meg.
A beruházás segítségével az intézmény homlokzati nyílászáróinak cseréje valósult meg, valamint homlokzati és lábazati hőszigetelési rendszer került kialakításra. A fejlesztés eredményeként a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat épületei biztonságosabb, egészségesebb, korszerűbb, környezetbarát intézményként működhetnek tovább.
Az intézmény az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával, a Széchenyi 2020 program keretén belül a KEHOP-5.2.2-16-2016-00004 a „Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat épületeinek energetikai fejlesztése” című pályázat keretében a 406.400.000 forint megítélt támogatásból 405.952.498 forint vissza nem térintendő támogatást használt fel, a támogatás intenzitása 100%.
TÁJÉKOZTATÁS A KEOP-2015-5.7.0 PÁLYÁZATBAN VALÓ RÉSZVÉTELRŐL

Középületek kiemelt jelentőségű épületenergetikai fejlesztése
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat a KEOP-2015-5.7.0 kódszámú, „Környezet és Energia Operatív Program” című konstrukció keretében pályázatot nyújtott be. A KEOP 5.7.0/15-2015-0281 azonosító számmal regisztrált, a „Középületek kiemelt jelentőségű épületenergetikai fejlesztése” című pályázatot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programokért Felelős Helyettes Államtitkársága 128.089.476 Ft összegű támogatásra érdemesnek minősítette.
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat 2015. augusztus végén pályázatot nyújtott be a KEOP-2015-5.7.0 kódszámú, „Környezet és Energia Operatív Program” című pályázati felhívás szerint. A KEOP 5.7.0/15-2015-0281 azonosító számmal regisztrált, „Középületek kiemelt jelentőségű épületenergetikai fejlesztése” című pályázatot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programokért Felelős Helyettes Államtitkársága 2015. október 12-én 128.089.476 Ft összegű, egyszeri, vissza nem térítendő, 100 %-os támogatási intenzitásra érdemesnek ítélte.
A projekt során a szolgálat 1021 Budapest, Budakeszi út 99-101. számú objektumában két épület energetikai célú felújítása valósul meg, amelynek célja az energetikai fogyasztás csökkentése. A projekt keretében az épületek energetikai felújításának kivitelezési munkálatai 2015 novemberében megkezdődtek és 2015. december 15-ig befejeződtek.